Par pūķiem

Gaisa pūķu vēsture.
Pūķi tika radīti Āzijā, un tos plaši izmantoja Ķīnā līdz mūsu ēras 6. gadsimtam. Sākotnēji tie tika izmantoti militārajai taktikai, kā arī reliģiskiem un svinīgiem mērķiem. Pūķu izmantošana izplatījās no Āzijas uz Japānu, Koreju, Indonēziju un Indiju, kur tos izmantoja svētkos vai kaujās. Visu 17. un 18. gadsimtu tie tika izmantoti meteoroloģiskiem mērķiem un zinātniskiem eksperimentiem. Pirmā pasaules kara laikā tie tika izmantoti, lai paceltu gaisā iekārtas un sakaru radioantenas. Mūsdienās pūķi lielākoties tiek izmantoti atpūtai un sportam, bet joprojām tiek izmantoti aerofotografēšanai, datu vākšanai un komerciāliem mērķiem.
Japanese woodblock depiction of kites in flight over landscape

Kurš izgudroja pūķi un kāpēc?
Lai gan precīza pūķa izcelsme nav zināma, vēsturnieki pieļauj, ka tā pirmssākumi meklējami Āzijā. Viena no ķīniešu leģendām vēsta, ka mūsu ēras 5. gadsimtā filozofi Mo Di un Lu Bau radīja pirmos pūķus, lai mērītu ģeogrāfiskos attālumus. Šī tehnoloģija bija nozīmīgs sasniegums savā laikā. Sākotnēji pūķi tika izmantoti militāriem mērķiem. Tos lietoja, lai signalizētu kaujas laikā un sazinātos starp atdalītām vienībām. Pūķi kalpoja arī kā ierocis — pie to rāmja varēja piestiprināt melno pulveri ar degli un palaist uz ienaidnieka rindām.

Tradīcijas.
Ķīnā un arī citās pasaules valstīs pūķi tiek izmantoti arī kultūras un tradicionāliem nolūkiem. Indijā pūķu laišana ir labi zināma tradīcija, kas tiek praktizēta Makar Sankranti svētku laikā, norisinās janvāra vidū. Šajā festivālā cilvēki piedalās draudzīgās pūķu sacensībās un laiž dažāda veida pūķus.
Japānā pūķu laišanas tradīcija pastāv jau vairāk nekā tūkstoš gadus, un šī prasme tiek nodota no paaudzes paaudzē. Japāņu pūķi bieži tiek izmantoti svētkos un svinībās, izceļoties ar smalkiem rakstiem un greznu rotājumu. Polinēzijā pūķi veidoti antropomorfās formās un tiek izmantoti reliģiskos rituālos.
Dienvidamerikā pūķu laišana ir populāra Brazīlijā, Kolumbijā un Gajānā. Brazīlijā, So Joo festivāla laikā, pūķi tiek izrotāti košām dekorācijām. Pūķu cīņas ir izplatīta kultūras tradīcija Indijā, Pakistānā, Afganistānā un Indonēzijā. Tajās divi pūķi ar asiem diegiem tiek manevrēti, lai nogrieztu pretinieka pūķa auklu lidojumā.
Pūķi Eiropā parādījās salīdzinoši vēlu, lai gan Romieši jau agrāk izmantoja vēja rādītājiem līdzīgas karogveida zīmes. Pirmās ziņas par pūķiem Eiropā ienesa Marko Polo 13. gadsimta beigās, bet 16. un 17. gadsimtā tos atveda jūrnieki no Japānas un Malaizijas. Ap 1400. gadu Konrāds Kīzers aprakstīja pūķus “Bellifortis” traktātā. Sākotnēji pūķi tika uztverti kā kuriozi, taču 18. un 19. gadsimtā tie kļuva par nozīmīgu instrumentu zinātniskiem pētījumiem.
1752. gadā Bendžamins Franklins publicēja ziņojumu par eksperimentu ar pūķi, lai pierādītu, ka zibens ir elektrības radīts. Pūķi arī spēlēja būtisku lomu brāļu Raitu un citu zinātnieku pētījumos, veidojot pirmo lidmašīnu 19. gadsimta beigās. Šajā laikā tika izstrādāti vairāki cilvēku pacelšanai paredzētu pūķu modeļi. No 1860. līdz aptuveni 1910. gadam Eiropā noritēja tā sauktais “pūķu zelta laikmets”.

Kāpēc pūķis lido?
Pūķis lido, ja ir vējš. Pūķa izmērs un svars nosaka pie kāda vēja tas spēs pacelties, jo lielāks pūķa spārns un mazāks svars, jo vājāks vējš tam nepieciešams, citreiz pietiek ar 2 m/s. Attiecīgi, jo mazāks pūķis, jo lielāks vējš. Protams, tikai ar vēju ir par maz. Svarīgi ar kādu leņķi pūķa plakne ir pret vēju, parastam pūķim pietiek ar 15-20 grādiem, tad gaisa spiedienu starpības rezultātā veidojas pacelšanas spēks R, līdzīgi kā lidmašīnas spārnam.

image5081

Kā palaiž triku vai izklaides pūķi?
Pūķi var palaist viens cilvēks, tas jānoliek uz zemes pret vēju, jāattin aukla 10 – 15 metru garumā un nedaudz tā jāparauj uz sevi. Var pūķi palaist arī divatā. Darbības ir līdzīgas, tikai otrs cilvēks brīdī, kad pirmais parauj auklu, nedaudz pamet pūķi gaisā .
ka palaiz puki

Video:

Kā palaiž spēka pūķi (Power kite)?
Spēka pūķi parasti palaiž viens cilvēks, tas jānoliek uz zemes slīpi pret vēju, jo noliekot pūķi taisni vēja virzienā un ceļot to rodas vislielākais vilkšanas spēks un tas var būt bīstami kaitotājam. Lai pūķis neaizlido kamēr Tu sagatavo stropes, pūķi var kāds paturēt vai tas ir jāpiespiež ar kautko smagu, vasarā mēs izmantojam pludmales smiltis, ziemā– sniegu.
veja logs

Kādi ir pūķi?
Pūķus var sadalīt trīs pamatgrupās:
1. Izklaides pūķi (single line kites);
2. Triku pūķi (stunt kites) un
3. Spēka pūķi (power kites).

Visvienkāršākie ir izklaides pūķi, tie parasti ir rombveida un ar vienu auklu, tos var ļoti viegli palaist un nav nepieciešams vadīt. Vēl šajā kategorijā var iekļaut arī lielos pūķus, kurus veido visdažādākās formās un krāsās un laiž prieka pēc.
pukis rombs

Triku pūķiem ir 2 vai 4 auklas un trīsstūra vai trapeces forma, lai tos varētu palaist ir nepieciešamas zināmas iemaņas. Trapeces formas pūķus sauc par Revolutional un pašlaik šie pūķi ir visvadāmākie, jo spēj lidot uz priekšu, atpakaļ, pa labi, pa kreisi vai apstāties gaisā, griesties ap savu asi.

 


Spēka pūķiem ir 4 vai 5 stropes, forma atgādina “C” burtu vai pusmēnesi, šos pūķus var iedalīt divās kategorijās- piepūšami pūķi un parafoil tipa pūķi. Mēs dodam priekšroku spāņu Radsails (
www.radsails.com)  parafoil tipa pūķiem, tāpēc stāstīsim par tiem vairāk. Kā jau minējām šiem pūķiem piemīt liels vilkšanas spēks, tāpēc tos citreiz sauc par traction kites un izmanto, lai pārvietotos pa sauszemi ziemā ar slepēm, dēli  vai vasarā ar bagiju, lendbordu. Parafoil pūķis savu formu notur pateicoties daudzām kabatām, kuras piepildās ar gaisu, kad tajās iepūš vējš, tā ir galvenā atšķirība no piepūšamiem pūķiem. Piepūšamo pūķu formu nodrošina ar pumpi piepūšamas ribas. Iespējams tāpēc parafoil pūķis nav īpaši piemērots kaitošanai pa ūdeni, jo nokrītot tas samirkst un to nav iespējams atkal pacelt gaisā. Vada parafoilus ar diviem rokturiem vai bāru atkarīgi no pūķa modeļa vai kaitotāja ieradumiem.  Ja Tev interesē kā to daram mēs esi laipni lūgts galerijā. 

Protams, ir jāatceras par drošību!
Nedrīkst laist pūķus:
– elektrolīniju,
– šoseju tuvumā,
– negaisa un vētras laikā,
– tuvu kokiem un celtnēm!

Jāuzmanās no pūķu stropēm (striķiem vai auklām) tās var aptīt ap ķermeni un tā var gūt apdegumus vai pat iegriezt/nogriezt kādu ķermeņa daļu. Topošiem kaitotājiem pirms pūķa pirkšanas un laišanas gaisā noteikti jākonsultējas pie kāda speciālista vai pieredzējuša kaitotāja. Iesakām pirmos soļus kaitošana veik ar instruktora palīdzību, tā var izvairīties no traumām un patiešām izbaudīt kaitošanu. Obligāti pūķis ir jālaiž divatā, nekad to nedariet viens/a!!!

Latvijas forumos esam lasījuši, ka kaitotājus citviet trenkā no publiskām pludmalēm, dažās Eiropas valstīs aizliegts laist pūķus lidostas tuvumā.