Par pūķiem

Nenogurdināsim Tevi ar gaisa pūķu rašanās vēsturi un citām mūsuprāt nebūtiskām niansēm, tāpēc šeit Tu atradīsi tikai pašu galveno par pūķiem.

Kāpēc pūķis lido?
Pūķis lido, ja ir vējš. Pūķa izmērs un svars nosaka pie kāda vēja tas spēs pacelties, jo lielāks pūķa spārns un mazāks svars, jo vājāks vējš tam nepieciešams, citreiz pietiek ar 2 m/s. Attiecīgi, jo mazāks pūķis, jo lielāks vējš. Protams, tikai ar vēju ir par maz. Svarīgi ar kādu leņķi pūķa plakne ir pret vēju, parastam pūķim pietiek ar 15-20 grādiem, tad gaisa spiedienu starpības rezultātā veidojas pacelšanas spēks R, līdzīgi kā lidmašīnas spārnam.

image5081

Kā palaiž triku vai izklaides pūķi?
Pūķi var palaist viens cilvēks, tas jānoliek uz zemes pret vēju, jāattin aukla 10 – 15 metru garumā un nedaudz tā jāparauj uz sevi. Var pūķi palaist arī divatā. Darbības ir līdzīgas, tikai otrs cilvēks brīdī, kad pirmais parauj auklu, nedaudz pamet pūķi gaisā .
ka palaiz puki

Video:

Kā palaiž spēka pūķi (Power kite)?
Spēka pūķi parasti palaiž viens cilvēks, tas jānoliek uz zemes slīpi pret vēju, jo noliekot pūķi taisni vēja virzienā un ceļot to rodas vislielākais vilkšanas spēks un tas var būt bīstami kaitotājam. Lai pūķis neaizlido kamēr Tu sagatavo stropes, pūķi var kāds paturēt vai tas ir jāpiespiež ar kautko smagu, vasarā mēs izmantojam pludmales smiltis, ziemā– sniegu.
veja logs

Kādi ir pūķi?
Pūķus var sadalīt trīs pamatgrupās:
1. Izklaides pūķi (single line kites);
2. Triku pūķi (stunt kites) un
3. Spēka pūķi (power kites).

Visvienkāršākie ir izklaides pūķi, tie parasti ir rombveida un ar vienu auklu, tos var ļoti viegli palaist un nav nepieciešams vadīt. Vēl šajā kategorijā var iekļaut arī lielos pūķus, kurus veido visdažādākās formās un krāsās un laiž prieka pēc.
pukis rombs

Triku pūķiem ir 2 vai 4 auklas un trīsstūra vai trapeces forma, lai tos varētu palaist ir nepieciešamas zināmas iemaņas. Trapeces formas pūķus sauc par Revolutional un pašlaik šie pūķi ir visvadāmākie, jo spēj lidot uz priekšu, atpakaļ, pa labi, pa kreisi vai apstāties gaisā, griesties ap savu asi.

 


Spēka pūķiem ir 4 vai 5 stropes, forma atgādina “C” burtu vai pusmēnesi, šos pūķus var iedalīt divās kategorijās- piepūšami pūķi un parafoil tipa pūķi. Mēs dodam priekšroku spāņu Radsails (
www.radsails.com)  parafoil tipa pūķiem, tāpēc stāstīsim par tiem vairāk. Kā jau minējām šiem pūķiem piemīt liels vilkšanas spēks, tāpēc tos citreiz sauc par traction kites un izmanto, lai pārvietotos pa sauszemi ziemā ar slepēm, dēli  vai vasarā ar bagiju, lendbordu. Parafoil pūķis savu formu notur pateicoties daudzām kabatām, kuras piepildās ar gaisu, kad tajās iepūš vējš, tā ir galvenā atšķirība no piepūšamiem pūķiem. Piepūšamo pūķu formu nodrošina ar pumpi piepūšamas ribas. Iespējams tāpēc parafoil pūķis nav īpaši piemērots kaitošanai pa ūdeni, jo nokrītot tas samirkst un to nav iespējams atkal pacelt gaisā. Vada parafoilus ar diviem rokturiem vai bāru atkarīgi no pūķa modeļa vai kaitotāja ieradumiem.  Ja Tev interesē kā to daram mēs esi laipni lūgts galerijā. 

Protams, ir jāatceras par drošību!
Nedrīkst laist pūķus:
– elektrolīniju,
– šoseju tuvumā,
– negaisa un vētras laikā,
– tuvu kokiem un celtnēm!

Jāuzmanās no pūķu stropēm (striķiem vai auklām) tās var aptīt ap ķermeni un tā var gūt apdegumus vai pat iegriezt/nogriezt kādu ķermeņa daļu. Topošiem kaitotājiem pirms pūķa pirkšanas un laišanas gaisā noteikti jākonsultējas pie kāda speciālista vai pieredzējuša kaitotāja. Iesakām pirmos soļus kaitošana veik ar instruktora palīdzību, tā var izvairīties no traumām un patiešām izbaudīt kaitošanu. Obligāti pūķis ir jālaiž divatā, nekad to nedariet viens/a!!!

Latvijas forumos esam lasījuši, ka kaitotājus citviet trenkā no publiskām pludmalēm, dažās Eiropas valstīs aizliegts laist pūķus lidostas tuvumā.